
Cechy miękkie ważne dla pracodawców
W tym wpisie przedstawimy jak brak miękkich kompetencji w CV często powoduje, że osoba z doświadczeniem zawodowym ma trudności w znalezieniu pracy. Bez względu na to, do jakiej firmy, branży (budowlanka, architektura, logistyka, sprzątanie, biuro, etc.) ubiegasz się o pracę, istnieje wspólny mianownik bardzo istotny podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jakich kompetencji i cech najczęściej poszukują pracodawcy i jak je podczas rozmowy kwalifikacyjnej diagnozują?
Chęć rozwoju
Jest to najczęściej podawany przez kandydatów powód zmiany pracy podczas spotkania rekrutacyjnego. I jest to też ten powód, który jest przez pracodawców rozumiany i pożądany. O ile rzeczywiście jest prawdziwy, a nie jest tylko deklaracją.
Rozwijać można się na wiele sposobów – poprzez ciekawe zadania, szkolenia i warsztaty, literaturę, kontakt z doświadczonymi, inspirującymi ludźmi, itd. Jeśli deklarujesz, że poszukujesz wyzwań i rozwoju, to logicznym jest, że na tym rozwoju Ci zależy, czyli próbowałeś poszerzać swoje kompetencje we własnym zakresie.
Motywacja do pracy
To, co Cię motywuje do pracy, jest wyznacznikiem tego, czy pracodawca będzie mógł zatrzymać Cię w firmie, czy będzie w stanie stworzyć Ci takie środowisko pracy, które będzie dla Ciebie odpowiednie. Nie chodzi tu o sprawienie Ci przyjemności, ale o efektywność.
Pracodawca wierzy, że dając Ci odpowiednie elementy, których potrzebujesz i oczekujesz, uzyska rzetelnie wykonane zadania, które wpłyną na rozwój firmy. Niezależnie jednak od tego, co Cię motywuje, pracodawca chce, by coś Cię motywowało. Po to, by chciało Ci się przyjść do pracy, wykonywać zadania, starać się.
Być może trudno to sobie wyobrazić, ale ludzie, którym na niczym nie zależy – istnieją.
Zaangażowanie
Zaangażowanie pozwala z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak pracownik będzie sobie radził w pracy. Osobom zaangażowanym zależy na pracy, na firmie, na swoich wynikach, na kolegach z pracy. Osoby te chcą się uczyć, poprawiać swoje błędy, wykazują inicjatywę, są chętne do działania i pomocy. Zaangażowanie wcale nie oznacza pracy po godzinach i w weekendy czy robienia czegoś ponad swoje obowiązki. Można wychodzić z pracy równo po 8 godzinach, ale i tak być pracownikiem wysoko zaangażowanym.
Jak diagnozuje się zaangażowanie? Ten element można sprawdzić na kilku poziomach:
- na poziomie zachowania
- na poziomie komunikacji
O braku zaangażowania świadczy:
- brak zainteresowania pracą lub stanowiskiem (np. brak pytań w trakcie czy na końcu rozmowy)
- nieumiejętność odpowiedzi na pytania, co było ciekawe lub trudne w poprzedniej pracy
- stwierdzenie, że szuka się jakiejkolwiek pracy
- brak energii w zachowaniu (lekceważąca lub obojętna postawa w trakcie rozmowy).
To tylko kilka z cech które można wymienić, w zależności od wymagań stanowiska pracy, liczą się też inne miękkie kompetencje – np. pewność siebie, asertywność, cierpliwość, dokładność, itd.